Nastrojowa sypialnia


Urządzając wygodne miejsce snu, należy zatroszczyć się nie tylko o wygodne posłanie i nowoczesne wyposażenie, lecz wiele uwagi poświęcić rozplanowaniu oświetlenia. W sypialni pierwszoplanową rolę powinno odgrywać oświetlenie dekoracyjne, budujące nastrój wnętrza, zharmonizowane z kolorystyką i podkreślające właściwości materiałów.

Pomieszczenia przeznaczone na sypialnie, zazwyczaj przypadkowo wydzielane z większej przestrzeni, charakteryzuje oszczędność miejsca, jak również nietypowy i niekiedy trudny do zagospodarowania kształt. Dzięki odpowiedniemu rozłożeniu światła, w każdym pomieszczeniu możliwa jest optyczna zmiana wyglądu. Doświetlenie górnej strefy pokoju pozornie powiększa wnętrze, wywołując wrażenie wysokości, natomiast lampy, kierujące światło w dół, dają efekt zaciemnienia i obniżenia wnętrza. Szczególnie korzystna w sypialni jest rezygnacja z oświetlenia centralnego na suficie, na rzecz szeregu ukrytych lamp, skupiających światło na ścianach. Oświetlenie takie powoduje pozorne poszerzenie wnętrza.

W wydłużonym, ciasnym pomieszczeniu, skierowanie światła na krótsze ściany, równoważy różnice w proporcjach. Bardzo atrakcyjne wizualnie jest oświetlenie wnętrza głównie za pomocą naściennych kinkietów, stylizowanych w formie kielichów. Uzyskujemy wówczas efekt zmniejszenia wnętrza. Pamiętajmy bowiem, że z sypialni korzystamy po zmroku nie tylko zimą.

W pokojach, przeznaczonych na sypialnie, istotną rolę odgrywa tzw. oświetlenie pośrednie, czyli pochodzące z odbicia strumienia światła od płaszczyzn ścian, sufitu, a także innych elementów wnętrza. Zasłonięte źródło światła ogranicza zbytnią jaskrawość, łagodnie wydobywając formy i przedmioty, stanowiące scenerię pokoju. Niepowtarzalną architekturę wnętrza sypialni można wykreować, wprowadzając przesłony, kryjące szereg żarówek lub świetlówki liniowe. Podświetlona od tyłu konstrukcja przyścienna, będzie stanowić doskonałe tło dla łoża, komody lub toaletki.

Dzięki zastosowaniu oświetlenia pośredniego, zyskuje na znaczeniu również podwieszony sufit, z wyeksponowanymi dzięki podświetleniu kształtami.

Przy rozwiązaniach wykorzystujących światło odbite należy przewidzieć większe zużycie energii, niż w przypadku oświetlenia bezpośredniego, gdy źródło światła działa bezpośrednio na przedmioty, znajdujące się we wnętrzu. Ze względów ekonomicznych warto wykorzystać trwałe, energooszczędne źródła, które przy minimalnym zużyciu prądu, dają podobne efekty, jak tradycyjne żarówki. Warto też skonsultować się z  doświadczonym projektantem wnętrz.
Wnętrze sypialni jest pierwszym widokiem rano po przebudzeniu i ostatnim przed zaśnięciem. Dlatego stworzenie estetycznego i funkcjonalnego miejsce snu powinno być dla każdego priorytetem.