Materace szpitalne

szpital

,Jakie są materace szpitalne chyba każdy, choć raz w życiu miał przyjemność sprawdzić. Jakie one dokładnie są i dla czego spróbuje tu w miarę dokładnie wyjaśnić. Otóż materace szpitalne muszą spełniać konkretne warunki. Nie mogą być one zbyt ciężkie tak, aby można je było łatwo przenosić. Muszą być wykonane z cienkiego i elastycznego materiału, który zapewniłby pewien komfort choremu. Oraz muszą być pokryte warstwą zapobiegającą przeciekaniu. Każdy wie jak kiedyś wyglądały materace szpitalne i rzadko, kto je dobrze wspomina.

Zazwyczaj były to stare twarde i bardzo zużyte materace. Jednak już od jakiegoś czasu sytuacja, jaką miały materace szpitalne się znacząco zmieniła. Obecnie, co raz częściej są to piankowe materace lub z bardzo wytrzymałej gąbki nie odkształcające się tak szybko, zazwyczaj posiadające anatomiczny kształt tak, aby chory nie odczuwał dyskomfortu z powodu długiego przebywania w łóżku. Zastosowanie lekkich pianek spowodowało, że są dużo bardziej poręczne oraz wielki plus pianki mają anatomiczny kształt, którego nie da się uzyskać żadnym innym materiałem. Materace szpitalne posiadają już zazwyczaj wodoodporny materiał jako pokrowiec, który zastąpił stare ceratowe obszycie, które szybko się niszczyło. Widzimy, więc że stare i nowe materace szpitalne posiadają wiele różnic na dobre tych nowych wersji, dzięki czemu pacjenci mogą liczyć na większy komfort podczas długich dni spędzonych w łóżku. Dodatkowym plusem anatomicznego kształtu jest to, że w odróżnieniu od starych materacy w znacznym stopniu opóźniają powstanie odleżyn i innych schorzeń.

Materace przeciwodleżynowe

Gdzie i dlaczego używa się materace przeciwodleżynowe? Otóż materace przeciwodleżynowe używa się wszędzie tam gdzie potrzebna jest ochrona przed czymś takim co nazywamy odleżyny. Odleżyny powstają w momencie gdy na przykład chory przez bardzo długi czas pozostaje w tej samej pozycji. Jeśli tak jest to w miejscach które położone są najniżej zaczynają powstawać małe zatory we krwi przez co tkanka może zostać niedotleniona i zacząć obumierać. Jak więc widzimy odleżyny mają swój początek w momencie powstawania zaburzeń krwiobiegu.

Aby temu zapobiec stosuje się materace przeciwodleżynowe. Dzięki czemuś takiemu jak materace przeciwodleżynowe można pobudzić organizm, a zwłaszcza krwiobieg do ciągłego działania. Dzięki czemu zapobiega się powstawaniu zatorów a w dalszej perspektywie odleżyn oraz otwartych ran. Materace przeciwodleżynowe stosują bardzo prostą metodę. To znaczy poprzez efekt falowania uzyskany dzięki przemieszczaniu się powietrza pobudzane są mięśnie i cały organizm do pracy. Dzięki czemu możemy utrzymywać go w stanie ciągłej pracy i zapobiegać tego typu schorzeniom.

Podsumowując materace przeciwodleżynowe stosuje się w przypadku, gdy osoba jest zagrożona bardzo długim okresem przebywania w jednej pozycji. Wtedy może spowodować zaburzenia w działaniu organizmu a zwłaszcza krwiobiegu. Zaleca się stosowanie materacy przeciwodleżynowych w przypadkach osób przewlekle chorych, po urazach oraz czasem profilaktycznie dla osób mających problemy z działaniem krwiobiegu. Materace przeciwodleżynowe można dostać w sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym oraz medycznym.